سند ارتقای وضعیت زنان وخانواده استان رونمایی شد

سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده این استان درشورای برنامه‌ریزی و توسعه استان  به تصویب رسید این سند که با همفکری اساتید دانشگاه، نخبگان و با همکاری اداره کل اموربانوان وخانواده  استان تدوین شده، پس از تصویب در شورای برنامه‌ریزی این استان با حضور سرکارخانم ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان وخانواده رونمایی شد.

معصومه ابتکار در حاشیه نشست شورای برنامه ریزی و توسعه خوزستان، بیان کرد: این سند با توجه به شرایط بومی خوزستان و در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تدوین شده است.

وی ادامه داد: هدف از تدوین این سند، ارتقای شاخص‌های عدالت جنسیتی است که مربوط به موضوعات آموزش، اشتغال، بهداشت، ورزش، مشارکت اجتماعی و سیاسی زنان توجه دارد.

وی گفت: این سند خوشبختانه با کیفیت بسیار خوب در ارزیابی و مقایسه با دیگر سندها در سطح ملی تدوین شده و همه فرآیندها را طی کرده تا اینکه در نشست شورای برنامه ریزی استان خوزستان به تصویب رسید.

ابتکار ادامه داد: انتظار داریم همه دستگاه‌ها بر اساس تقسیم کاری که صورت گرفته، برنامه‌های اجرایی خود را در راستای بهبود وضعیت زنان و ارتقای شاخص‌ها تعریف شده، عملیاتی کنند.

استاندار خوزستان نیز گفت: با حمایت‌های انجام شده ، این سند به صورت بومی تدوین شده و هدف آن کم کردن فاصله‌ها بین زنان هدف با مردان است.

غلامرضا شریعتی ادامه داد: با تصویب این سند، عدالت جنسیتی ، و تلاش در جهت ارتقای شاخص‌های  زنان در حوزه‌های مختلف توسط دستگاه‌های اجرایی خوزستان با جدیت دنبال خواهد شد.

وی این سند را یک سند جامع پیرامون همه امور زنان خوزستان با توجه به شرایط محلی و بومی دانست و گفت: تلاش شد تا فرهنگ‌های مختلف را در تدوین این سند مورد توجه قرار دهیم.

استاندار خوزستان بیان کرد: مجموعه مدیریتی خوزستان خود را ملزم می‌داند که مطابق با سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده خوزستان برنامه‌ریزی خود را عملی کند تا در نهایت به کاهش فاصله‌های موجود منجر شود.

سید فرانک موسوی مدیرکل امور بانوان وخانواده در ادامه  افزود: حدود یک سال درگیر تدوین سند توسعه زنان خوزستان بودیم. در این خصوص با صاحبنظران مختلفی صحبت کردیم، مطالعات حوزه زنان بررسی و نظرسنجی انجام شد و همچنین نشست‌های متعددی در فرمانداری‌ها و با ذی‌نفعان در حوزه زنان داشتیم.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان با اشاره به احصای فرصت‌ها، تهدیدها و شرایط موجود زنان بیان کرد: براساس این بررسی‌ها شاخص‌هایی در زمینه‌های مختلف از جمله بررسی ازدواج و طلاق زنان، میزان سواد، مشارکت سیاسی و مدنی زنان، آسیب‌های اجتماعی و نرخ بیکاری زنان تعریف شده و چالش‌ها و مشکلات زنان در شهرستان‌های مختلف مشخص شده است.

موسوی اظهار کرد: در این سند برای هر شهرستان‌ اولویت‌بندی شاخص‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها مشخص و سپس راهکارهایی برای رفع مشکلات ارائه و همچنین وظایف دستگاه‌های اجرایی مشخص شده است.

وی با تاکید بر لزوم انجام وظایف دستگاه‌های متولی در ارتقای جایگاه زنان در خوزستان، ادامه داد: اگر هر دستگاه اجرایی تاکنون در انجام وظایف خود کوتاهی کرده است، باید به وظایف خود عمل کند تا به ارتقای جایگاه زنان در خوزستان کمک شود.

وی در پایان تصریح کرد:ساخت انیمیشن هایی با محوریت مهارتهای زندگی در استان نیز در سند ارتقای وضعیت زنان وخانواده خوزستان دیده شده است .

146